Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 – „Jak radzić sobie z dezinformacją”?
6.03.2024
Tegoroczna edycja „Dzień Bezpiecznego Internetu 2024”, to kolejna okazja do poszerzenia swojej wiedzy i świadomości na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W tym roku, 6 marca uczniowie Zespołu Szkół w Trzebini Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach uczestniczyli w lekcji online zatytułowanej „Jak radzić sobie z dezinformacją?”. Zajęcia prowadził Kamil Oleszkiewicz - specjalista w zakresie komunikacji kryzysowej i promocyjnej. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest dezinformacja i czemu jest groźna, poznali też techniki dezinformacji takie jak deepfake czy dowód anegdotyczny. Przekaz był jasny i czytelny, TikTok czy Instagram to nie samo zło, lecz trzeba umieć selektywnie i bezpiecznie korzystać z informacji w sieci i bronić się przed szkodliwymi treściami.
Zajęcia mają charakter cykliczny, coroczny, cieszą się sporym zainteresowaniem. Uczniowie z Zespołu Szkół w Trzebini kolejny już raz uczestniczy w tego rodzaju inicjatywach dotyczących budowania u młodzieży umiejętności świadomej selekcji oglądanych treści i informacji w sieci, czy przeciwdziałania wpływowi szkodliwych wzorców urody obecnych w mediach społecznościowych.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Świętowany jest na całym świecie. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu. Tegoroczne obchody (DBI) trwają do końca marca 2024 r. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.